Põhikiri

 

Mittetulundusühingu Peedu Korraldusselts põhikiri

 

Mittetulundusühingu Peedu Korraldusselts (edaspidi Selts) põhikiri on vastu võetud 19. mail 1993. aastal Seltsi üldkoosolekul, viidud kooskõlla mittetulundusühingute seadusega ja kinnitatud 11. aprillil 1995. aastal toimunud Seltsi üldkoosolekul. Seltsi põhikiri on viidud kooskõlla Äriseadustiku, mittetulundusühingute seaduse, sihtasutuste seaduse ning nendega seotud seaduste muutmise seadusega, (mis on vastu võetud 17. juunil 1998. aastal) Seltsi 17. novembril 1998. aastal toimunud üldkoosoleku otsusega. Põhikirja muudatused, mis lähtuvad muudatustest seoses elektrooniliste võimaluste laiendamisega vabaühenduste koosolekutel (RT 24. mai 2020) ja kohalikest vajadustest, on kinnitatud üldkoosolekut kokku kutsumata kirjalikult taasesitatavas vormis hääletades vahemikus 20.11.-28.11.2021.

Selts on registreeritud Eesti vabariigi ettevõtete, asutuste ja organisatsioonide registri keskuses 26. aprillil 1995.a. registreerimisnumbriga 64822610, kehtiv registrikood äriregistris on 80101382.

 

  1. Seltsi nimi, asukoht, eesmärk ja majandusaasta

1.1. Seltsi ametlik nimi on Peedu Korraldusselts.

1.2. Seltsi asukohaks on Eesti Vabariik, Elva vald, Elva linn, Peedu linnaosa.

1.3. Selts lähtub oma töös Peedu Suvituskoha Korraldusseltsi (registrisse kantud 26. mail 1926. a. Nr 2049 all) tegevuse põhimõtetest.

1.4. Peedu Korraldusselts on üksikisikuid ühendav vabatahtlik organisatsioon, mis tegutseb liikmete tahte ja huvide kohaselt vabatahtliku ühistegevuse ja võrdõiguslikkuse alusel.

1.5. Selts on juriidiline isik, kellel on oma nimega pitsat, lipp ja arved krediidiasutustes.

1.6. Selts on oma olemuselt mittetulundusühing, selts arendab oma majandustegevust ainult sel määral kui see on vajalik tema põhikirjaliste eesmärkide saavutamiseks. 1.7. Seltsil on õigus astuda lepingulistesse suhetesse teiste kodu- ja välismaiste mittetulundusühingutega, olla liikmeks rahvusvahelistes organisatsioonides ja liitudes.

1.8. Selts juhindub oma tegevuses Eesti Vabariigi põhiseadusest, mittetulundusühingute seadusest ja oma põhikirjast.

1.9. SELTSI TEGEVUSE EESMÄRGID ja NENDE SAAVUTAMISE VAHENDID

1.9.1. Seltsi tegevuse eesmärgid.

1.9.1.1. Seltsi liikmete huvide igakülgne kaitsmine.

1.9.1.2. Peedu ja selle lähema ümbruse heakorrastamine.

1.9.1.3. Peedu elanike vaimsete ja kultuuriliste vajaduste rahuldamisele kaasaaitamine.

1.9.1.4. Peedu kultuuriloolise mineviku teadvustamine ja maine taastamine suvituskohana.

1.9.2. Seltsi tegevuse eesmärkide saavutamine.

1.9.2.1. Vastastikune abistamine ja vahetalitamine elukondlike probleemide lahendamisel.

1.9.2.2. Informatsiooni vahetamine.

1.9.2.3. Hoolitsus ühiskondlikus kasutuses olevate alade heakorra eest.

1.9.2.4. Koostöö kohaliku omavalitsusega jäätmemajanduse keskkonnaohutuks korraldamiseks ja teiste KOV kompetentsi kuuluvate probleemide lahendamiseks.

1.9.2.5. Koostöö riigiasutuste ja muude kohaliku eluga seotud asutuste, ettevõtete ning organisatsioonidega

1.9.2.6. Ühistööde korraldamine.

1.9.2.7. Kultuurilise ja rahvaharidusliku tegevuse edendamine (kursuste, loengute, õppuste jne korraldamine).

1.9.2.8. Koostöö kaubanduse ja toitlustusala institutsioonidega nende tegevuse paremaks korraldamiseks Peedul. 1.9.2.9. Liiklusolude parandamisele kaasaaitamine.

1.9.2.10. Kinnis- ja vallasvara soetamine ja selle majandamine.

1.9.2.11. Tuluürituste (näitusmüügid, kontserdid jne) korraldamine Seltsile täiendavate rahaliste vahendite saamiseks, mida kasutatakse Seltsi põhikirjast tulenevate eesmärkide saavutamiseks.

1.9.2.12. Koostöö organisatsioonidega, kes tagavad julgeoleku ja turvatunde Peedu elanikele.

1.9.2.13. Peedu arengukavade üle (hoonestus, kommunikatsioonid, sotsiaalsfäär jne.) arutlemine ning vajadusel omapoolsete seisukohtade kaitsmine omavalitsusorganites ja riigiasutustes.

1.10. Seltsi majandusaasta algab 1. jaanuaril ja lõpeb 31. detsembril.

1.11. Selts on asutatud tähtajatult.

 

  1. Seltsi liikmed

2.1. Liikmed

2.1.1. Seltsil on tegevliikmed ja auliikmed.

2.1.2. Tegevliikmeteks võivad olla täisealised üksikisikud, kes on Peedu alalised elanikud või omavad Peedul kinnisvara.

2.1.3. Seltsi üldkoosolek võib valida auliikmeid väljapaistvate saavutuste eest Seltsi eesmärkide saavutamisel.

2.2. Seltsi liikmeks vastuvõtmine.

2.2.1. Seltsi liikmeks astuja esitab juhatusele kirjaliku avalduse koos kahe liikme soovitusega, milles kohustub täitma Seltsi põhikirja ja tasub seltsi üldkoosoleku poolt kinnitatud sisseastumismaksu.

2.2.2. Juhatus vaatab avalduse läbi kahe nädala jooksul avalduse esitamise päevast arvates ja teeb selle kohta otsuse.

2.2.3. Liikmeks astuja loetakse Seltsi liikmeks vastuvõtmisotsuse tegemise päevast arvates. Samast päevast tekivad tal ka Seltsi liikme õigused ja kohustused.

2.2.4. Auliikmed kinnitab üldkoosolek juhatuse ettepanekul Seltsi ees erilisi teeneid omavate üksikisikute hulgast. Auliikmel on kõik pärisliikme õigused, kuid ta on vabastatud liikmemaksust.

2.2.5. Seltsi juhatus peab liikmete registrit, millesse kantakse liikme ees- ja perekonnanimi, isikukood, elukoht, kontaktandmed, Seltsi astumise aeg, tasutud sisseastumis- ja liikmemaksud, Seltsist lahkumise aeg ja põhjus.

2.3. Seltsist väljaastumise ja väljaarvamise kord.

2.3.1. Seltsi liikmel on õigus Seltsist välja astuda juhatusele esitatud kirjaliku avalduse põhjal. Liige loetakse Seltsist väljaastunuks juhatuse vastava otsuse tegemise päevast.

2.3.2. Seltsi liikme võib Seltsist välja arvata, kui ta ei ole majandusaasta lõpuks tasunud Seltsi liikmemaksu, kui Seltsi liige ei ole kolme viimase aasta jooksul osalenud ühelgi Seltsi üldkoosolekul või Seltsi poolt korraldatud üritusel.

2.3.3. Seltsi liikmest väljaarvamise otsustab Seltsi üldkoosolek, teatades selle küsimuse arutelust väljaarvatavale liikmele kirjalikult vähemalt 2 nädalat enne koosoleku toimumist ja tal on õigus osaleda sõnaõigusega oma väljaarvamise küsimuse arutamisel. Liikme väljaarvamise otsus on langetatud, kui selle poolt on 2/3 üldkoosolekul osalenutest.

2.3.4. Seltsist väljaastumise ja väljaarvamise korral ei maksta tagasi sisseastumis- ja liikmemakse. Liige on Seltsist lahkumise hetkeks kohustatud õiendama kõik kohustused Seltsi ees.

 

  1. Seltsi liikmete õigused ja kohustused

3.1. Seltsi liikme õigused

3.1.1. Võtta osa seltsi tegevusest.

3.1.2. Osaleda hääleõigusega seltsi üldkoosolekutel.

3.1.3. Olla valitud Seltsi juhtimis-, kontrollimis- ja muudesse organitesse.

3.1.4. Saada Seltsi juhatuselt ja muudelt organitelt teavet Seltsi tegevuse kohta.

3.1.5. Seltsist välja astuda.

3.2. Seltsi liikme kohustused.

3.2.1. Järgida Seltsi tegevuses osalemisel põhikirja ja Seltsi organite otsuseid.

3.2.2. Tasuda liikmemaksu üldkoosoleku poolt määratud suuruses.

3.2.3. Teatada Seltsi juhatusele Seltsi liikmete arvestuse pidamiseks oma elukoha, aadressi, kontaktandmed, isikukoodi ning teatada muutunud andmed hiljemalt 2 kuu jooksul pärast nende muutumist.

3.2.4. Tasuda Seltsi liikmemaksu jooksva aasta eest ka siis kui liikmelisus lõpeb aasta kestel.

3.2.5. Liikmemaksule ja sisseastumismaksule täiendavaid varalisi kohustusi võib seltsi liikmele panna ainult üldkoosoleku otsuse, mille poolt olid kõik seltsi liikmed, alusel.

 

  1. Üldkoosolek

4.1. Seltsi kõrgeimaks juhtimisorganiks on Seltsi üldkoosolek, kus igal Seltsi liikmel on üks hääl. Seltsi liige, kellel puuduvad elektroonilised hääletamisvõimalused, võib lihtkirjaliku volituse alusel volitada ennast üldkoosolekul esindama teist Seltsi liiget.

4.2. Liikmete üldkoosolek on Seltsi kõrgeim juhtimisorgan, mis tuleb kokku juhatuse või eelmise üldkoosoleku otsuse põhjal, kuid mitte vähem kui üks kord aastas.

4.3. Otsuseid võib vastu võtta üldkoosolekut kokku kutsumata, kui otsuste eelnõu saadetakse liikmetele taasesitatavas vormis hääletamiseks.

4.4. Erakorraline üldkoosolek kutsutakse kokku kas juhatuse, revisjonikomisjoni või vähemalt 1/10 Seltsi liikmete nõudmisel.

4.5. Üldkoosolek on otsustusvõimeline, kui kohal on üle poole liikmeist.

4.6. Üldkoosoleku otsus on vastu võetud, kui selle poolt on üle poole koosolekul osalenud

Seltsi liikmetest ja volitatud esindajatest ning kui Seltsi põhikiri või seadus ei näe ette suurema häälteenamuse nõuet.

4.7. Seltsi põhikirja muutmiseks on vajalik üldkoosoleku 2/3 häälteenamus ja eesmärgi muutmiseks on vajalik 9/10 Seltsi liikmete nõusolek.

4.7. Üldkoosoleku kokkukutsumiseks saadab Selts igale Seltsi liikmele 7 päeva enne üldkoosoleku toimumist kirjaliku teate, näidates ära üldkoosoleku toimumise aja, koha ja päevakorra.

4.8. Üldkoosoleku pädevuses on:

4.8.1. Põhikirja muutmine, täiendamine ja uue põhikirja vastuvõtmine.

4.8.2. Seltsi eesmärkide muutmine.

4.8.3. Juhatuse liikmete valimine.

4.8.4. Revisjonikomisjoni valimine.

4.8.5. Auliikmete kinnitamine.

4.8.6. Arengusuundade kinnitamine.

4.8.7. Seltsi reorganiseerimine ja likvideerimine.

4.8.8. Juhatuse liikmega tehingu tegemise või tema vastu nõude esitamise otsustamine ja selles tehingus või nõudes Seltsi esindaja määramine.

4.8.9. Seltsile kuuluvate kinnisasjade ja registrisse kantavate vallasasjade võõrandamise ja asjaõigusega koormamise otsustamine ja tingimuste määramine nimetatud tehinguteks.

4.8.10. Muude küsimuste otsustamine, mida ei ole seaduse või põhikirjaga antud teiste organite pädevusse.

 

  1. Juhatus

5.1 Seltsi tegevust juhib üldkoosolekute vahelisel ajal ja seda esindab juhatus, milles on 5 liiget.

5.1.1. Seltsi juhatus valib endi hulgast esimehe. Juhatuse koosolekud viiakse läbi esimehe kutsel vastavalt vajadusele. Juhatuse koosolek on otsustusvõimeline, kui kohal on kõik juhatuse liikmed. Juhatus võib otsuseid vastu võtta koosolekut kokku kutsumata, kui nende kinnitamiseks hääletavad kirjalikult või digitaalselt kõik juhatuse liikmed. Juhatuse otsuse langetamiseks on vajalik juhatuse liikmete poolthäälteenamus.

5.2. Juhatuse liikmed määrab üldkoosolek ametisse kolmeks aastaks.

5.3. Juhatus esindab Seltsi kõigis õigustoimingutes.

5.4. Seltsi nimel teostatavate tehingute, mille suurus ületab 15 000.- eurot sooritamiseks peab juhatus saama eelneva nõusoleku üldkoosolekult.

 

  1. Revisjonikomisjon

6.1. Seltsi kontrollorgan on revisjonikomisjon, kes valib endi hulgast esimehe ja kirjatoimetaja. Revisjonikomisjoni liikmeks ei või olla Seltsi juhatuse liige. Revisjonikomisjoni liikmed võivad võtta osa juhatuse koosolekutest vaatlejana.

6.2. Revisjonikomisjoni pädevus:

6.2.1. Seltsi üldkoosoleku otsuste täitmise kontroll.

6.2.2. Rahaliste vahendite kasutamise ja aruandluse kontroll.

6.2.3. Revisjoniaruande koostamine.

6.3. Revisjonikomisjoni koosolek kutsutakse kokku vastavalt vajadusele, kuid mitte harvem kui kord aastas. Koosolek on otsustusvõimeline, kui kohal on vähemalt 2/3 komisjoni liikmetest. Otsused võetakse vastu kohalolijate vähemalt 2/3 poolthäälte enamusega.

Koosolekud protokollitakse ning otsusele kirjutavad alla revisjonikomisjoni esimees ja kirjatoimetaja.

 

  1. Seltsi vara ja vahendid ning nende kasutamine

7.1. Seltsi vara ja vahendid moodustuvad:

7.1.1. Sisseastumis- ja liikmemaksudest.

7.1.2. Sihteraldistest ja eraldistest, mille sihtotstarve on määramata.

7.1.3. Annetustest

7.1.4. Ttulust, mida võidakse saada Seltsi väljaannete kirjastamisest ja levitamisest või kultuurhariduslike ja muude Seltsi põhikirjalistest eesmärkidest tulenevate tasuliste ürituste korraldamisest.

7.1.5. Muust tulust, mis on vajalik Seltsi põhikirjalise tegevuse arendamiseks.

7.2. Seltsi liikmete liikmemaksude suuruse ja nende tasumise korra kehtestab üldkoosolek. 7.3. Seltsi vara ja vahendeid kasutatakse:

7.3.1. Seltsi eesmärkide saavutamiseks ja heategevuseks, neid ei jaotata tuludena Seltsi liikmete vahel.

7.3.2. Seltsile laekunud sihtannetuste ja kinkide kasutamisel arvestatakse annetajate ja kinkijate soove kooskõlastatult Seltsi üldkoosoleku arvamusega.

7.4. Seltsil liikmel ei ole õigust Seltsi varale, Seltsil ei ole õigust Seltsi liikme varale.

7.5. Selts vastutab oma kohustuste eest kogu talle kuuluva varaga. Selts ei vastuta oma liikmete kohustuste eest, samuti ei vastuta Seltsi liikmed Seltsi kohustuste eest.

 

  1. Ühinemine. Jagunemine. Likvideerimine.

8.1. Seltsi tegevus lõpetatakse järgmistel juhtudel:

8.1.1. Kui üldkoosolek peab vajalikuks lõpetada Seltsi tegevus.

8.1.2. Kui Seltsi liikmete arv langeb alla kolme.

8.1.3. Muudel seadusandlusega ettenähtud juhtudel.

8.2. Seltsi ühinemine, jagunemine ja likvideerimine toimuvad seaduses sätestatud korras.

8.3. Seltsi likvideerijateks on juhatuse liikmed või üldkoosoleku poolt määratud isikud.

8.4. Seltsi tegevuse lõpetamisel antakse allesjäänud vara üldkoosoleku otsuse alusel üle tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja kantud ühingule või avalik-õiguslikule juriidilisele isikule.

 

Peedu Korraldusselts põhikiri