Peedu- Nuti veski

Peedu ja Nuti vesiveskite kohta võib kirjalikke teateid leida juba 1638. aasta maarevisjonist, kus on juttu möldrist, kes maksab kahe “voolu”eest maksu, ühe voolu eest Meeri mõisale (Peedu veski) ja teise voolu eest Pangodi mõisale (Nuti veski). 19. sajandi allikmaterjalides on juba juttu “Pedo” ja “Nutri” veskitest. 19. sajandil sai mõlema veski omanikuks üks mölder, kes lasi peagi ehitada uue villaveski, rajas uued eluruumid ja 1920. aastatel hakkas ehitama ait-elamut.

Nuti vesiveski hoone on väike poolkelpkatusega veskihoone, mis on tõenäoliselt rajatud 19. sajandil. Hoone seinad on kaetud rõhtsa voodrilaudisega, varasem laastukatus kaetud eterniidiga. Säilinud on hoone algupärane maht ja proportsioonid, põhjaküljele tehti 1960. aastatel juurdeehitus. Veski sisseseade on hävinud.

Peedu vesiveski hoone, on ühekorruseline rõhtpalkseintega veskihoone, mille jõepoolne tiib on kaetud poolkelpkatusega, läänepoolne kõrgem osa iseseisva viilkatusega. Hoone asub vahetult Peedu jõe kaldal, varem oli jõepoolse osa alla juhitud veskikanal, 2014. aastal rajati veskihoone kõrvale kalapääs. Veski sisseseade on osaliselt säilinud.

Peedu-Nuti villaveski hoone, on ühekorruseline viilkatusega hoone, mis asetseb tõusval reljeefil, kõrgel maakivisoklil Hoone seinad on kaetud rõhtlaudvoodriga, akendel esineb lihtsa vormiga ehisraamstus, läänepoolsel tagaküljel paikneb kahe poolega lauduks sarnases raamistuses. Hoone küljel asub väike eeskoda.

Peedu-Nuti vesiveski ait-ladu on savist välisseintega keskmise suurusega viilkatusega aidahoone, mille esiküljel on kaks obadustega varustatud välisust. Katuse osas on esiküljel ärkli väljaehitus ning hooviküljel veranda. Ärklikorrust on kasutatud elukorrusena. Hoone on kõrgel maakivisoklil, esiküljel paikneb veskikividest trepp.

 

Peedu-Nuti vesiveski omaniku elamu on kahekorruseline kõrge viilkatusega krohvitud kivihoone, mis on ehitatud tõenäoliselt 1920. aastail. Hoonel on lihtne arhitektuurse kujunduseta krohvfassaad, aknad on ajastule iseloomuliku ruudujaotusega. Säilinud on algupärseid interjööridetaile (sisetrepp, uksed, laelambid jm).